Asp.NET Master Page Kullanımı

Asp.Net MasterPage Nedir ?

Öncelikle Master Page nedir ile başlayalım.Master Page kısaca sayfa şablonudur.Oluşturduğumuz veya oluşturacağımız sayfaların değişmicek kısımlarını ifade eder.

Yukarıda bulunan şekilde, bir sayfa yapımızın olduğunu varsayalım.Dört adet sayfamız var Anasayfa,Hakkımızda,Projeler,İletişim bu sayfaların sadece içerik yani 'Page Specific Content' alanının değişmesi gerekiyor.Diğer kısımlar ise sabit kalacak.Her sayfada Header , Footer vs gibi kodları eklememek için bir Master Page üretmemiz gerekiyor.

Dilerseniz bir örnekle bunu daha anlaşılır bir hale getirelim.

İlk adım olarak bir Web Projesi oluşturuyoruz.Projemizi oluşturduktan sonra projeye sağ tıklayıp Add New Item seçeneğini seçiyoruz.Açılan pencere içerisinden 'Web Forms Master Page' seçip 'OK' tuşuna basıyoruz.Böylece projemize ilk Master Page'imizi eklemiş oluyoruz.

Bu işlemin ardından bizi sayfalarımızın ana şablonu olacak yapı karşılıyor.Açılan pencerede bulunan 'ContentPlaceHolder' taglari sayfaların değişecek kısımlarını belirtiyor.Yani burada Form'un altında ki div sayfa bazlı değişkenlik göstericek demiş oluyoruz.Sizde aşağıda bulunan şekilde 'HTML' kodlarını düzeltin ve ilk sayfamızı yaratalım.

Yukarıda bulunduğu gibi HTML kodlarımızı düzelttiysek.Master Page kullanarak bir sayfa oluşturalım.Master Page eklediğimiz gibi projeye sağ tıklıyoruz ve Add New Item seçeneğini seçiyoruz.

Bu sefer normal bir 'Web Form' oluşturmak yerine 'Web Form with Master Page' seçip 'Add' tuşuna basıyoruz.Bizi aşağıda ki Master Page seçim ekranı karşılıyor oluşturduğumuz 'Master Page' 'i seçiyoruz 'OK' tuşuna basarak 'Web Form''umuzu oluşturmuş oluyoruz.

Oluşan 'Web Form' içerisinde 'ContentPlaceHolder' dışında hiç bir şey bulunmamaktadır.

Sayfanızı bu şekilde güncelledikten sonra 'DEBUG' işlemi gerçekleştirin.

Üzeri boyalı olan alan oluşturmuş olduğunuz Master Page içerisinden çağrılıyor.Ana içerik ise sadece 'Web Form'unuzda bulunan ContentPlaceHolder içerisinde ki alanı temsil ediyor.Master Page kullanarak oluşturacağınız her Web Form üst alanda bulunan boyalı alanı içerisinde barındıracaktır.

Umarım yararlı bir makale olmuştur.

Bir sonraki makalede görüşmek üzere...

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap