ASP.Net Page Sınıfı ve Olayları

Asp.Net komutları sunucu tarafında işleme alınan kodlardır. Bir ASP.Net sayfasına istekte bulunulduğunda istek sunucuya gider ve sunucu tarafında sayfa oluşturularak html çıktısı istemciye gönderilir.

Server tarafında sayfa ile ilgili sırasıyla bir çok olaylar gerçekleşir ve bu olaylar için biz de özel kodlamalar yazıp gerçekleşmesini sağlayabiliriz.

PreInit : Sunucu tarafında ilk gerçekleştirilen eylemdir.Sayfa ön yüklemesi başlamadan çalışmaya başlar.Sayfa yüklemesi yapılmadan önce yapmak istediğiniz işlemleri bu komutta hayata gerçirmeniz gerekmektedir.


 protected void Page_PreInit(object sender, EventArgs e)
 {
      List<int> Data = new List<int>();
      for (int i = 0; i < 10; i++)
      {
        Data.Add(i);
      }
 }

Init : Sayfa ön yüklemesi gerçekleşmeye başladığı anda çalışan komuttur.Sayfa ön yüklemesi esnasında yapılmasını istediğiniz işlemleri bu komut içerisine yazmanız gerekmektedir.

Load : Sayfanın sunucu tarafında yüklenmesi sonucunda çalışan,gerçekleşen olaydır.ASP.Net kontrollerini bu aşamadan sonra tüm özellikleriyle kullanmaya başlayabilirsiniz. 

protected void Page_Load(object sender, EventArgs e)
{
  TextBox1.Text = "Emre Şahin";
}

PreRender : İşlem yapılan sayfanın HTML çıktısı üretilmeden gerçekleşen olaydır.HTML ile ilgili müdahale edeceğiniz komutlar bu olay içerisine yazılır ve gerçekleştirilir.

protected void Page_PreRender(object sender, EventArgs e)
{
    DivID.Visible = true;
}

UnLoad: Sayfanın sunucu tarafında hafızadan temizlenmesinden yani kaldırılmasından önceki en son adımdır.Sayfa sonladırlırken kapatılırken yapılması gereken özel komutlar varsa bu olay içerisinde gerçekleştirilir.

protected override void OnUnload(EventArgs e)
{
        base.OnUnload(e);
       //Komutlarınız
}

Bir sonraki makalede görüşmek üzere...

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap