Asp.Net Repeater Kontrolü Kullanımı

Repeater Nedir?
Repeater Asp.Net ile veri listeleme işlemlerinde kullanılan kontrollerden biridir. Repeater Kontrolü, veritabanında bulunan datalar, bir XML dosyası veya bir liste öğesine bağlı tekrarlanan bilgileri listelemeye göstermeye yarar. Repeater Kontrolü ile verilerimizi istediğimiz bir format içerisinde görüntüleyebiliriz.

Repeater Kullanımı
Repeater data listleme kontrolleri arasında en az efor ile sonuç elde edebileceğiniz yöntemdir.DataGrid vs bunlar kod olarak biraz daha karmaşık kullanımlara sahiptir.Diğer bir deyişle aslında Repeater en esnek veri listeleme kontrolüdür.Repeaterı kullanmayı göstermeden önce içerisinde yer alması gereken ITEM lar, hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

  • <HeaderTemplate> Veri Listesinin Başlıkları,
  • <FooterTemplate> Veri Listesinin Son Satırını,
  • <ItemTemplate> Oluşturduğumuz Listenin Genel Tasarımı,Biçimi,
  • <AlternatingItemTemplate> Oluşturduğumuz Listenin Farklı Genel Tasarımı,Biçimi,
  • <SeperatorTemplate> Listelenen Verileri Ayırma Biçimi.

Repeater içerisinde kullanılan Item lar yukarıdaki gibidir.Biz örneğimizde daha basit ve anlaşılır olması açısından <AlternatingItemTemplate>'i kullanmadık.Bunun nasıl kullanılması gerektiğini makalenin en sonunda açıklayacağım.

Bu projemizde bir öğrenci listesi oluşturarak Repeater üzerinden kullanıcalara nasıl göstereceğimizi anlatacağız.Projeyi ben Visual Studio 2015 ile gerçekleştiriyor olacağım.İlk olarak yeni bir Web Projesi oluşturuyoruz. 

FILE > NEW > PROJECT > WEB APPLICATION diyerek yeni bir web projesi oluşturuyoruz.


Oluşturmuş olduğumuz Index isimli web projesine sağ tarafta ToolBox'dan Repeater kontrolünü ekleyelim.Bu işlemi gerçekleştiremediyseniz Html kodlarınızı aşağıda bulunan resimdeki gibi düzenleyebilirsiniz.

Html kodlarınızı yukarıdaki şekilde güncelledikten sonra Code Behind tarafından Repeaterımıza datalarımızı bağlayalım.İlk olarak yeni bir öğrenci sınıfı oluşturuyoruz.

public class Ogrenci
{
    public string Name { get; set; }
    public string Email { get; set; }
    public int Age { get; set; }
}

Yukarıda gördüğünüz üzere  Öğrenci sınıfımız içerisinde yer alan değişkenlerimiz ile <ItemTemplate> içerisinde yer alan isimler aynı.Bu şekilde repeater kontrolü kendini eşleyerek listeleme işlemini gerçekleştiriyor.

Sayfamızın PageLoad kısmına aşağıda bulunan kodları ekliyoruz.Aşağıdaki kodu açıklamak gerekirse sayfa açıldığında (PageLoad) Repeater Datalari adında bir ÖğrenciListesi oluşturuyoruz.Oluşturduğumuz ÖğrenciListesine ÖğrenciBir,Öğrenciİki,ÖğrenciUc itemlerını ekliyoruz.Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra Repeater içersine datayı (DataSource) tanımlıyoruz.DataBind diyerek bu verilerimizi Repeater a bağlamış oluyoruz.


List<Ogrenci> RepeaterDatalari = new List<Ogrenci>();
Ogrenci OgrenciBir = new Ogrenci
{
    Age = 22,
    Email = "emre@emreshn.com",
    Name = "Emre Şahin"
};
Ogrenci Ogrenciİki = new Ogrenci
{
     Age = 27,
     Email = "alican@emreshn.com",
     Name = "Alican Kangotan"
};
Ogrenci OgrenciUc = new Ogrenci
{
     Age = 25,
     Email = "yesim@emreshn.com",
     Name = "Yeşim Eraslan"
};
RepeaterDatalari.Add(OgrenciBir);
RepeaterDatalari.Add(Ogrenciİki);
RepeaterDatalari.Add(OgrenciUc);

Repeater1.DataSource = RepeaterDatalari;
Repeater1.DataBind();

Bu şekilde üç elemanlı bir öğrenci listesi oluşturmuş olduk.Repeater'ın Data Source'una bu listeyi verdik ve Datayı bind ettik yani bağlayarak aktif hale getirdik.DataBind() komutunu kullanmadan Repeaterı çalıştıramazsınız.Code Behind pencerenizin olması gereken hali aşağıdaki resimdeki gibidir.


 

 

Yukarıda belirtilen herşeyi yaptıysanız projeyi çalıştırarak test edebilirsiniz.
Bir sonraki makalede görüşmek üzere...

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap