ASP.Net Yeni Proje Oluşturma

Visual Studio ortamında yeni bir proje oluşturmak için FILE menüsünden NEW seçeneği altında yer alan seçenekler seçilir. Bunlar içinde Project, Web Site, Team Project gibi seçenekler vardır. Open altındaki seçenekler ile de daha önceden yapılmış olan projeler açılabilir. Ayrıca yeni bir proje oluşturma veya var olan bir projeyi yeniden açmak için bir önceki yazımda da bahsettiğim gibi start page alanını da kullanabilirsiniz. Örneğin FILE menüsünden FILE > NEW > PROJECT dediğimizde aşağıdaki gibi bir pencere karşımıza çıkar.
 

Sol taraftan projenin hani tip bir proje olacağı seçilir. Proje bir Visual Basicmi, Visual C# mı, C++ mı, SharePoint mi ve bunlar seçildikten seonra Windows Projesimi olacak, bir WEB projesimi olacak buna göre ilgili alanda seçimi yapılır.

Orta kısımda projenin tipinin belirlenmesinin ardından ne tipte bir proje dosyası oluşturulacağı belirlenir. Bir windows form mu, bir web form mu, bir class mı, bir WPF mi ve daha bir çok dosya tipi buradan seçilir. Ayrıca Framework versiyonu da üstte yer alan kısımdan seçilebilir.

Sağ tarafta açılacak proje tipi ve dosya tipinin açıklaması yer alır. Alt kısımda ise projemizin dosya adı, projemizin nerede saklanacağı ve proje adını verebileceğimiz kısımlar yer almaktadır.

Kısaca bu pencerede Visual Studio tarafından desteklenen bir çok şablon yani bir çok template yer almaktadır.Biz ilk resimde yer alan ASP.Net Empty Web Application seçeneğini seçiyoruz.Proje ismimizide yazdıktan sonra  'OK' tuşuna basıp projemizi oluşturmuş oluyoruz.

Projeyi 'EMPTY' seçeneği ile oluşturduğumuz için projenin içerisinde Properties,References ve Web.config dosyası dışında herhangi birşey bulunmamaktadır.Bu doğrultuda bir ASPX Web sayfası oluşturmamız gerekmektedir. Add >> New Item seçeneğini seçtikten sonra aşağıda bulunan resimde ki adımları takip edin.

Bu adımlardan sonra sizi aşağıda bulunan ekran karşılamış olacaktır.Web Form seçildikten sonra aşağıda bulunan "Name:"  kısmından sayfa adını belirtin ve "Add" tuşuna tıklayınız.Gördüğünüz gibi .Net Projesi oluşturduk ve bu proje içerisine bir web sayfası eklemiş olduk.Gerçek sonucu görmek için "F5" tuşuna basarak projeyi Debug edebilirsiniz.

Bir sonraki makalede görüşmek üzere...
 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap